Pandemi Sonrası Gerçekleşen İlk Toplantı Yoğun İlgi Gördü

WhatsApp Image 2022 05 22 at 125401Pandemi Sonrası Gerçekleşen İlk Toplantı Yoğun İlgi Gördü
Gaziantepli Öğretim Üyeleri Baltalimanı Grubu’nun 330. toplantısı İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. 20 Mayıs Cuma günü yapılan toplantının açılış konuşmasında Başkan Prof. Dr. Türkan Uğur Dai, yakın zamanda kaybettiğimiz, Gaziantep’in ve Türkiye’nin çok önemli bir değeri, Baltalimanı Grubu’nun kurucu üyesi olan ve 35 yıl süresince yönetiminde yer alan Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan’ı sevgi ve saygıyla anarak, başarılarla dolu hekimlik hayatına, Gaziantep’e ve Gaziantepli hemşehrilerine verdiği öneme vurgu yaptı.
 WhatsApp Image 2022 05 22 at 125438
Prof. Dr. Dai daha sonra sözü Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan’ın eşi Prof. Dr. Sibel Özyazgan’a bıraktı. Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan’ın çok iyi bir eş, baba, Antepli ve bilim adamı olduğunu ifade ederek Gaziantepli Öğretim Üyeleri toplantısının onun için çok önemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Sibel Özyazgan’ın ardından söz alan Prof. Dr. Halil Tunalı ve Prof. Dr. Aydın Barlas da Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan’ın bilimsel çalışmalarını, Antep’e olan sevgisini anlatarak kendisine dair anılarını paylaştılar.
Başkan Dai önümüzdeki dönem düzenlenecek toplantılardan birini Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan’ı anma günü olarak gerçekleştirmeyi planladıklarını, o toplantıda kendisinin uluslararası ödüllerini, bilim dünyasına katkılarını ve 35 yıldır süregelen bu grubun devamlılığının sağlanmasında etkili olan birleştirici ve liderlik özelliklerini vurgulayacaklarını belirtti.
Prof. Dr. Dai daha sonra Prof. Dr. Bülent Karadağ’ın Gaziantepli Öğretim Üyeleri Baltalimanı Grubu yönetiminin yeni üyesi olmasından duyduğu mutluluğu vurgulayarak sözü kendisine bıraktı. Prof. Dr. Bülent Karadağ Gaziantepli Öğretim Üyeleri Baltalimanı Grubu’nun hayatında çok önemli bir yeri olduğunu ve hayatına anlam kattığını belirterek öğrencilik yıllarından itibaren toplantıları büyük önem verdiğini ve ‘bir fikir kulübü’ olarak tanımladığı toplantıları hayranlıkla izleyerek dahil olduğunu ifade etti.

WhatsApp Image 2022 05 22 at 125409

 
330. toplantının konuğu Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın oldu. “Rusya-Ukrayna Savaşının Avrupa Atlantik Güvenliğine Etkileri” başlıklı bir konuşma yapan Prof. Dr. Caşın konuşmasına Gazianteplilerin çalışkan ve özel insanlar olduğunu belirterek başladı. “Yeni bir dünya kuruluyor bana göre. Bu savaş diğerlerinden farklı. Berlin Duvarı’nın yıkılması, 11 Eylül, Arap Baharı ve pandemiden sonra Ukrayna Savaşı dünyadaki birtakım dengeleri değiştirecek” diyen Caşın, bir savaşın ne zaman biteceğine dair bir öngörüde bulunmanın mümkün olmadığına dikkat çekti. İkinci Dünya Savaşı’ndan itibaren dünya çapında uluslararası ilişkiler tarihini özetleyen Caşın, küresel ölçekte kurulan yeni dengeler üzerine detaylı bilgiler verdi.
Caşın’ın konuşmasının ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği bu bölümün ardından, Başkan Prof. Dr. Dai Ekim ayında, yeni dönemde görüşme temennisi ile toplantıyı sona erdirdi.

Yazdır