Baltalimanı Toplantısında Jülide Konukoğlu Dünya Markası Haline Gelen KUTNİA’yı Anlattı

334ilkr3sim

Gaziantepli Öğretim Üyeleri Baltalimanı Grubu’nun 334. toplantısı 16 Aralık 2022 Cuma günü İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesislerinde yapıldı. KUTNİA markasının kurucusu ve CEO’su Jülide Konukoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı 334. toplantıyı, Başkan Prof. Dr. Türkan Uğur Dâi “Gaziantep’in başarılı girişimci iş kadınlarından, kutnu kumaşını dünyaya tanıtan Jülide Konukoğlu’nu ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” sözleriyle açtı.

 

334b

Jülide Konukoğlu, yalnızca Gaziantep’in değil Anadolu’nun da en eski dokumalarından biri olan kutnu kumaşının gelecek nesillere aktarılabilmesi için Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in düzenlediği bir toplantı sonrasında Kutnu Tanıtım Grubu kurulmasının ve kendisinin de grubun başkanlığına getirilmesinin kutnu ile farklı bir perspektifte ilgilenmesine vesile olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. KUTNİA markasını kurarken Gaziantep’te dokuma tezgahlarının sayısının çok azalması nedeniyle Anadolu’nun çeşitli yerlerinden dokuma tezgâhları bularak Gaziantep’e getirttiklerini söyleyen Konukoğlu, gençlerin kutnu dokumacılığına ilgisinin azaldığını, mevcut olan az sayıdaki ustanın da ileri yaşlarda olduğunu belirterek kutnuya ilgiyi arttırmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi. Kutnu dokuma süreci hakkında da detaylı bilgiler veren Konukoğlu, kutnunun dokumasının çok zahmetli ve özen isteyen bir süreç olduğunu dolayısıyla seri üretime uygun olmadığını belirterek “Bizim özelliğimiz de buradan geliyor.” dedi.

334a

“Yurtdışında PR ve pazarlama konularında sektörün en iyileri ile işbirliği yapıyoruz. Her zaman sektörümüzle ilgili en iyi fuarları tespit edip oralarda yer alıyoruz.” şeklinde konuşan Jülide Konukoğlu daha sonra, uluslararası bir marka haline gelen KUTNİA’nın ünlü Fransız modaevi Dior ile gerçekleştirdiği işbirliğini şu sözlerle aktardı: “Fransız modaevi Dior, her zaman farklı ve kaliteli olanı buluyor. Kendileri ile sürecimiz, kumaş numuneleri ile yapılan toplantıda başladı. Kumaşımızın hikâyesi ve dokuma özellikleriyle ilgili bilgi alışverişi yaptık; sonrasında işbirliğimiz başladı. Bizden talep ettikleri renkte kumaşı dokumaya başladık. Bu süreçte, fabrikamıza gelerek çekim yaptılar. Onlara istedikleri kumaşı temin etmemizle birlikte kendi tasarımlarını yaparak koleksiyonlarına dahil ettiler ve Paris Moda Haftası’ndaki İlkbahar-Yaz defilelerinde sundular. Gaziantep’te yaptıkları çekimi kendi resmi sosyal medya hesaplarından paylaşarak işbirliğimizi duyurdular. Onların paylaşımının ardından biz de hem basındaki dostlarımızla hem de sosyal medya hesaplarımızdan bu işbirliğini duyurduk.”

334n

Konukoğlu KUTNİA markasının ayrıca ünlü İngiliz departman mağazası Harrods’ın ev tekstili bölümünde de yer aldığını belirterek hem Türkiye’nin hem de dünyanın farklı şehirlerinde KUTNİA ürünlerini bulmanın mümkün olduğunu ifade etti.

334O

Soru-cevap bölümünün ardından Başkan Prof. Dr. Türkan Uğur Dai, Gaziantep’in uluslararası alanda tanıtımı açısından çok değerli olan bu çalışmalarından dolayı Jülide Konukoğlu’nu tekrar kutlayarak toplantıyı sona erdirdi.

334toprak

 


Yazdır