HYDROVISION 2023’de “GAP Projesi ve Fırat-Dicle Nehirleri” yer alacak toplantıya Prof. Dr. Bülent AÇMA bilimsel komite üyesi ve konuşmacı olarak davet edildi.

HYDROVISION 2023’de “GAP Projesi ve Fırat-Dicle Nehirleri” yer alacak
acmabulentGeleceğin su kaynakları ve su ile ilgili endüstrileri geliştirmeyi amaçlayan HYDROVISION, 2500’ü aşkın su ve enerji firmasıyla, 40 aşkın ülkede ve uluslararası düzeyde faaliyetlerini sürdürmektedir. Belli periyotlarda düzenlenen ve 2023 yılında Amerika’da yapılacak olan toplantıya, hemşehrimiz Prof. Dr. Bülent AÇMA bilimsel komite üyesi ve konuşmacı olarak davet edilmiştir.
Halen Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Bülent AÇMA, Doğal Kaynaklar ve Çevre Ekonomisi, Su ve Enerji Ekonomisi Ekolojik Ekonomi, Yeşil Ekonomi ve AB Yeşil Mutabakatı konularında çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Özellikle Su Ekonomisi, GAP Projesi ve Sınır Aşan Sular (Fırat ve Dicle) konusunda dünyaca tanınan bir uzman olan AÇMA, bu toplantıda suyun stratejik önemini, sınır aşan suların gelecekte önemli bir çatışma alanları olacağını, Fırat ve Dicle nehirlerinin Ortadoğu ve Kafkasya bölgesinde stratejik belirleyici konumuna erişebileceğini vurgulayacaktır.
Daha önce de dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılmış olan, UNESCO Su Güvenliği (Water Security), Uluslararası Nehirler Sempozyumu (Riversymposium), Uluslararası Hidroloji Bilimleri Topluluğu (International Association of Hydrological Sciences), Stockholm Su Sempozyumu (Stockholm Water Symposium) ve NATO Su Bilimi Toplantıları kapsamında Bülent AÇMA hem komite üyesi hem de konuşmacı olarak yer almıştır.

Yazdır