Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan Anıldı

335 1

Gaziantepli Öğretim Üyeleri Baltalimanı Grubu’nun 335. toplantısı 20 Ocak 2023 Cuma günü İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesislerinde Başkan Prof. Dr. Türkan Uğur Dâi’ini açılış konuşmasın dan sonra  koordinatör  Hüseyin Aldoğan’ın hazırladığı sunumla başladı. Toplantıda, erken yaşta kaybettiğimiz göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan eşinin, çocuklarının, arkadaşlarının ve Gaziantepli hemşerilerinin geniş katılımıyla anıldı. Başkan Prof. Dr. Türkan Uğur Dâi “Alanında dünyaca üne sahip, üveit ve Behçet hastalıkları konusunda literatüre önemli katkılar yapmış olan, başarılı doktor ve bilim insanı çok sevgili hemşerimiz, arkadaşımız Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan’ı anmak için burada toplanmış bulunuyoruz.” sözleriyle toplantıyı açtı.

335 4

335 3

Prof. Dr. Özyazgan’ın yaşamının ilkokul yıllarından başlanarak anlatıldığı kapsamlı belgeselde, ünlü bilim insanın eğitim hayatına, mesleki başarılarına, özel yaşamında ailesi ve arkadaşlarıyla kurduğu sevgi dolu, kapsayıcı ilişkilere yer verildi.

335 2

Katılımcıların yoğun duygularla izlediği belgeselin gösteriminin ardından Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan’ın eşi Prof. Dr. Sibel Özyazgan söz aldı. Prof. Dr. Sibel Özyazgan duygu yüklü konuşmasında Yılmaz Özyazgan’ın çok iyi bir baba ve eş olduğunu, ailesine, arkadaşlarına ve hastalarına her zaman yoğun bir sevgi ve ilgiyle yaklaştığını ifade ederek Gaziantep’e olan büyük sevgisine de vurgu yaptı. Yılmaz Özyazgan’ın her zaman Gaziantep’e ve Gazianteplilere nasıl faydalı olabileceğini düşündüğünü söyleyerek, kurucusu olduğu Gaziantepli Öğretim Üyeleri Baltalimanı Toplantılarına verdiği önemi aktardı: “Yılmaz ne kadar yoğun olsa da her zaman bu toplantılara katılmak için vakit yaratırdı. Hatta bana, Uğur’a (Dai) ve Ülfiye’ye (Barlas) de ‘Siz de gelin, toplantılarda kadın katılımı da olsun.’ diye ısrar ederdi. Zaten Uğur’un başkanlığı almasının ardından bu toplantıların daha da canlandığını ve yeni bir enerji kazandığını düşünüyordu.” dedi.

335 6a

Başkan Prof. Dr. Türkan Uğur Dai, Sibel Özyazgan’ın konuşmasının ardından sözü Prof. Dr. Aydın Barlas’a verdi. Prof. Dr. Barlas, 1977 yılından bu yana Yılmaz Özyazgan’la arkadaş olduklarını, onun zamansız kaybı nedeniyle büyük bir üzüntü içinde olduğunu ve onu çok özlediğini söyleyerek, Özyazgan’ın yalnızca başarılı bir bilim insanı değil aynı zamanda iyi bir aile babası, yeri doldurulamayacak bir arkadaş olduğunu da ifade etti. Ardından sözü kardeşine, Prof. Dr. Yaman Barlas’a verdi. Prof. Dr. Yaman Barlas da Yılmaz Özyazgan’ın her zaman yapıcı ve birleştirici bir kişi olduğunu hem ailesine hem de arkadaşlarına büyük değer verdiğini anlatarak, Özyazgan ile ilgili anılarını paylaştı.

335 5

Daha sonra sözü, Dr. Ömer Güzel alarak 1975 yılında üniversite yerleştirme sınavları için Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan’la birlikte aynı otobüsle Ankara’ya gittiklerini, farklı üniversitelere yerleşseler de daha sonra Cerrahpaşa’da yollarının kesiştiğini ve hiç ayrılmadıklarını, gerek Gaziantepli Öğretim Üyeleri Baltalimanı Grubu’nda gerekse başka yerlerde her zaman bir arada bulunduklarını ifade ederek, “Ona hep keşke senin dokunabildiğin kadar çok insana dokunmak herkese nasip olsa diyordum. Nur içinde yatsın.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.335 6

Dr. Güzel’in ardından söz alan Prof. Dr. Ali Kafadar, babası Prof. Dr. Yılmaz Kafadar’ın kaleme aldığı mektubu katılımcılara okudu. Prof. Dr. Kafadar’ın ardından Prof. Dr. Necmettin Sökücü ve Prof. Dr. Halil Tunalı söz alarak Prof. Dr. Yılmaz Özyazgan’la ilgili anılarını ve duygularını katılımcılarla paylaştılar.

335 6b

335 6c

335 6d

Bu konuşmaların ardından Prof. Dr. Türkan Uğur Dai 335. toplantıyı kapattı.

335 7

335 8

335 9

335 11

335 14

335 13

336 10


Yazdır