344. TOPLANTININ KONUĞU BARIŞ KUYUCU OLDU

344aGaziantepli Öğretim Üyeleri Baltalimanı Grubu’nun 344. toplantısı İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. 15 Mart Cuma günü yapılan toplantının konuğu “Yeniliklere ve Heyecanlara ‘Hep Açık’ Bir Yolculuk” başlıklı konuşması ile Bilyoner Kurumsal İletişim Direktörü Barış Kuyucu oldu. Prof. Dr. Türkan Uğur Dai’nin toplantıyı açmasının ardından söz alan Kuyucu, toplantıya katılmış olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek sözlerine başladı.

 

344dBabaannesinin dedesinin Hasip Dürri, annesinin babasının Nakıp Ali ile Gaziantep’e sinemayı ilk getiren Galip Çelenk, babasının Gündüz Kılıç’ın Talat Özkarslı ile Galatasaray’a transfer etmek istediği iki sporcudan biri, babasının babasının ise Tapucu Salih olduğunu söyleyen Barış Kuyucu, böyle bir gelenekten gelmenin insanda önemli bir sorumluluk duygusu yarattığını ifade etti. 15 yıl boyunca aralıksız, 25 yıl boyunca da aralıklı olarak sürekli televizyonda olan, haber bültenleri, programlar sunan bir kişi olarak Gaziantep’te hâlâ ailesinin şöhretini geçemediğini esprili bir dille anlatan Kuyucu, babasının her zaman “Allah itibardan düşürmesin” dediğini, kendisinin de bu sözün önemini zaman içerisinde daha iyi anladığını belirtti.

344e

Kuyucu ayrıca okumanın, merak etmenin, heyecanlanmanın, yaptığı işin hakkını vermenin nitelik gerektirdiğini bunun da Anteplilerin tümünde bulunan bir özellik olduğunu vurguladı. Antep’le ilgili eline geçen her şeyi okuduğunu belirten Kuyucu “Biz neden böyle omurgalı, asil, çalışkan, branş sahibi insanlarız” sorusunun yanıtını aradığını söyledi. “Leslie Pierce’ın Ahlak Oyunları isimli bir kitabı var; bu kitap 550 önceki Antep’i 3 şer’iyye sicili üzerinden inceliyor. Ben zannediyordum ki Kurtuluş Savaşı sırasında yaşanan zorluklar bizi çok güçlü dirençli bir toplum yaptı. Ama değilmiş. Antep bir nakip yetiştirme merkeziymiş. Bir üniversite şehriymiş. Daha o dönemlerde Marsilya’ya kumaş, Hindistan’a cevizli sucuk gönderiyormuşuz. Bu toplumun bir parçası olduğum için gurur duyuyorum.” diyerek sözlerini bitirdi.

344b

Soru-cevap bölümünün ardından Prof. Dr. Türkan Uğur Dai, 344. toplantıyı sona erdirdi.


Yazdır